VERA KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

AVCILAR KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar Nelerdir ?

Kızlık zarı operasyonundan sonra kişi sosyal yasamina hemen dönebilir.  İlk  muayeneye kadar dikkat etmeniz gerekenler sunlardir;

  1. Kızlık zarı dikimi sonrası kanama beklenen bir durumdur. Ancak kanamanın kaygi verici miktarda olması, adet kanamasından daha fazla miktarda olması durumunda mutlaka doktora bilgi verin.
  1. Işlem sonrasındaki 1-2 günlük süreç içerisinde kanama olmayıp sonrasında kanama olması hastaları endişeye düşürebilir. Aslında bu durumun sebebi , içerde biriken kanın 1-2 gün sonra dışarı çıkmasıdır.
  1. Dikim işlemi sonrası 1 gün duş alınmaması sonrasında ise 1 hafta süreyle ılık su ile duş alınması doğru olandır.  Genital bölge temizliği yaparken tahriş edici yöntemlere başvurmamanız, nazik olmanız ve sabunlu su kullanmamanız gerekir.
  1. Enfeksiyon riskine karşı genital bölge temiz olmalı ve hijyene dikkat edilmelidir.
  1. pamuklu iç çamaşırı kullanmanız ve çamaşırınızı günde 1 kere değiştirmeniz tavsiye edilir.
  1. Bacak aralığını çok artıracak hareketler ve genital bölgede kasılma yaratacak sporlar yapılmamalıdır. Örneğin bisiklete motorsiklete, ata binme gibi…. Bacak aralığının çok açılmaması ve bölgede aşırı kasılma olmaması gerekir.
  1. Akıntı olabilir.
  1. Kızlık zarı dikimi sonrası dikişlerin alınması gibi bir işleme gerek yoktur. Çünkü bu işlemlerde eriyen dikiş ipleri kullanılmaktadır.

Zar Dikimi Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Flep ya da mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı dikimi sonrası 25-30 gün kadar süre cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. 1 aylık bir süre geçtikten sonra iyileşme sağlanır ve ilişkiye girilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yazı 2
Tıkla Hemen Bizi Ara!