VERA KADIN SAĞLIĞI MERKEZİ

EYÜP KIZLIK ZARI DİKİMİ

Özel Sağlık Tesislerinde Bekaret Muayenesi Yapılıyor mu?

Yukarıda ki başlıkta da belirtmiştik. SGK ödemeli olan bir sağlık kuruluşunda bekaret testi adı altında bir muayene yaptıramazsınız ve bu şekilde bir test raporu alamazsınız.

Ancak özel bir sağlık kuruluşana normal bir kadın muayenesi şeklinde başvurup muayene olma şansınız var. Fakat bu işlem için hekimi ikna etmeniz gereklidir. Çünkü hekiminiz bu işlemi SGK ‘ya bildirmeden normal kadın muayenesi şeklinde işleyecektir.

Dolayısı ile sizler bu şekildeki bir rapor için SGK ile herhangi bir anlaşması olmayan özel sağlık kuruluşlarındaki Kadın Doğum Uzmanlarına yada Jinekoloji Uzmanlarına başvurmanız gereklidir.

Bekaret Testini Hangi Branş Hekimleri Yapabilir?

Bu test için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Jinekoloji Uzmanları yetkilidir. Ayrıca adli olaylarda Adli Tıp Uzmanlarıda bu işlemi yapmaya savcılık yada mahkeme tarafından yetkilendirilir.

Örneğin, cinsel saldırıya maruz kalan bir kadının durumu ile 18 yaşından küçük çocukları cinsel istismarı durumu.

BEKARET TESTİ NASIL YAPILIR?

Bu test göz ile yapılan bir muayedir. Muayene işleminde herhangi bir alet ve görüntüleme cihazı kullanılmaz. Sadece ışıklandırma işlemi için aydınlatma kullanılmak zorundadır.

Muayene işlemi için kızın alt bölgesinin vajen bölgesini görecek şekilde açılması gereklidir.

Kadın Doğum Uzmanının Muayehanesinde kadınların bu tip muayeneleri için dizayn edilmiş oturakları mevcuttur. Bu koltuğa oturduktan sonra her iki bacağınızı açarak söz konusu bölgenizi muayene ettireceksiniz.

Bu zar cinsel bölgenizin içinde (girişi yada hafif derininde yer alabilir) yer aldığı için el ile iki dudakları ayırmak zorunda kalabilir. Dudakları hafif ayırarak gözüyle bu zarın varlığını, yada yokluğunu gözüyle görmek zorundadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yazı 2
Tıkla Hemen Bizi Ara!